Wydrukuj tę stronę

Oddając krew otrzymasz dwa dni wolnego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od niedawna każdy krwiodawca może liczyć na dodatkowe przywileje. Wszystko za sprawą jednej z ustaw, która weszła w tym roku w życie. Ma ona zmotywować ludzi do oddawania krwi, która potrzebna jest szczególnie teraz, w okresie pandemii.

- W styczniu została podpisana ustawa przez prezydenta Andrzeja Dudę. Obowiązuje ona od 26 stycznia 2021 roku. Z tej ustawy mogą skorzystać krwiodawcy, którzy w czasie pandemii trzy razy oddali krew. Początek pandemii liczony jest od 14 marca 2020 roku. W tym czasie, jeśli ktoś do dzisiaj trzeci raz lub więcej oddał krew, otrzymuje dwa dni wolnego. Należy pamiętać, że te dni od razu trzeba wykorzystać. Na przykład jak ktoś przyjdzie do krwiodawstwa w piątek to musi drugi dzień wykorzystać w sobotę. Nie może w poniedziałek lub inny dzień – wyjaśnia Bogusława Deiksler, prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Środzie.

Kiedy można oddać krew?

Każdy z krwiodawców może oddać krew w środy lub w piątki. Na teren stadionu średzkiego przy os. Jagiellońskim przyjeżdża ambulans, w którym od 8:30 do 13:30 można przyczynić się do kolejnych litrów zebranych przez Polski Czerwony Krzyż w Środzie.

Czy wzrosła frekwencja?

Zanim prezydent podpisał ustawę środa nie była dniem szczególnie obleganym przez średzkich krwiodawców. Większość z nich wybierała piątek. Teraz sytuacja w mieście trochę się zmieniła.

- Wcześniej było ich mało, z tego co zauważyłam, to frekwencja w środy wzrosła, dlatego że po niej krwiodawcy mogą wykorzystać drugi dzień wolnego i w czwartek nie pójść do pracy – mówi prezes OR PCK.
Poza tym w trakcie pandemii każdy krwiodawca, który oddał trzy lub więcej razy krew może korzystać ze środków lokomocji ze zniżką 33%. Wcześniej takiej możliwości nie było.

Nie każdy chce wolne

Ku zaskoczeniu Bogusławy Deiksler, nie każdy zainteresowany jest dwudniowym wolnym od pracy. Na Facebooku Oddział Rejonowy PCK otrzymuje wiadomości od krwiodawców z pytaniami, czy trzeba wykorzystać dwa dni wolnego. Niektórym wystarczy jeden dzień bez pracy.

- To jest każdego indywidualna sprawa. Część ludzi woli pójść do pracy. Jeśli ktoś nie chce to nie musi i ten dzień dodatkowy przepada – dodaje pani prezes.

Krew jest potrzebna

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa ważna będzie przez cały okres trwania pandemii. Ideą rządzących było zmotywowanie ludzi do oddawania krwi, która nieprzerwanie jest potrzebna. Dotyczy to także ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19. Ich osocze może zostać wykorzystane do leczenia pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

- Krwiodawcy w Środzie są kochani i bardzo chętnie oddają krew, co mnie niezmiernie cieszy. Ustawa będzie dopóki trwa pandemia, dlatego jeśli ktoś przyjdzie oddać trzeci, czwarty, piąty czy szósty raz otrzyma dwa dni wolnego – mówi Bogusława Deiksler.

W 2020 roku mimo pandemii udało się w Środzie zebrać blisko 1000 litrów krwi. Z kolei w 2019 roku 1200. Jak podkreśla pani prezes, wynik ten jest bardzo dobry i cieszy. A jak będzie w tym roku? Czas pokaże.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl