Ufundował figurę Matki Bożej Fatimskiej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W poniedziałek 15 marca w parafii św. Józefa odbyła się wizytacja kanoniczna ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański spotkał się m.in. z przedstawicielami grup duszpasterskich, a wieczorem podczas mszy św. poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej ufundowanej przez średzianina.

Arcybiskup o 15:15 wizytował kościół i biuro parafialne, 30 minut później spotkał się z księdzem wikariuszem Przemysławem Boińskim. Następnie o 16:00 metropolita spotkał się w kościele z przedstawicielami Grup Duszpasterskich. Każda z osób odpowiedzialna za daną grupę musiała powiedzieć kilka słów na temat jej funkcjonowania w parafii. Takich grup w parafii św. Józefa jest sporo. Nie brakowało między innymi przedstawicielek chóru, wspólnoty różańcowej, parafialnego Caritas, przedstawiciela szafarzy, ministrantów, animatorów przygotowujących młodzież do bierzmowania czy osób zaangażowanych w duszpasterstwo akademickie. W najliczniejszym składzie na spotkanie z arcybiskupem zjawili się członkowie wspólnoty neokatechumenalnej.

- Ogromnie cieszy mnie to, że tylu ludzi pracuje w tej parafii, że rozwijacie w ten sposób swoje życie duchowe, osobiste, ale także to wspólnotowe – mówił arcybiskup Stanisław Gądecki do przedstawicieli grup.

Dalej arcybiskup analizował, jak ważna jest każda z grup działających w parafii. Kolejnym punktem w planie wizytacji kanonicznej było spotkanie metropolity z radą duszpasterską i ekonomiczną oraz katechetami. O 17:30 abp Stanisław Gądecki przeprowadził rozmowę z księdzem proboszczem Pawłem Pospiesznym. Następnie, o 18:00 rozpoczęła się msza święta.

Z okazji wizytacji odbyło się uroczyste poświęcenie figury Matki Bożej Fatimskiej do kaplicy Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego, której kapelanem jest proboszcz parafii św. Józefa. Figura została ufundowana przez średzianina obecnego podczas mszy – Patryka Kujawę. Mieszkańcy Środy powinni kojarzyć Patryka, gdyż od wielu lat udziela się w Kolegiacie, a także w kaplicy szpitalnej oraz cmentarnej.

- Brakowało mi w kaplicy szpitalnej figury Matki Bożej Fatimskiej. Uważam, że bez różańca nie ma niczego i powinien być on bardzo ważny dla Polski. Matka Boża Fatimska jest mi bliska, dlatego chciałem ufundować taką figurę do kaplicy. Na ten pomysł wpadłem kilka lat temu. Figurę chciałem nabyć już w 2017 roku, kiedy świat wspominał 100-lecie objawień fatimskich, ale wtedy nie miałem takiej możliwości, więc kupiłem dopiero teraz – wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją Patryk Kujawa, fundator figury.

Wcześniej, tego dnia arcybiskup poświęcił także pomieszczenie magazynowo-gospodarcze, mieszczące się w wieży kościoła. Pomieszczenie wyremontowano, zostały zrobione ściany, podłoga oraz toaleta. Od początku istnienia parafii pomieszczenie było w stanie surowym i pełniło rolę magazynu. Dziś funkcja się nie zmienia, ale dzięki hojności parafian zyskało ono nowy, lepszy wygląd. Jak informuje proboszcz parafii św. Józefa, raz w miesiącu zbierana jest tzw. składka remontowa, to właśnie z tych środków udało się wyremontować pomieszczenie.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja