Bank Pekao
Fot. Krzysztof Kubiak Fot. Krzysztof Kubiak

Wąskotorówka z sygnalizacją?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Działacze Średzkiej Kolei Powiatowej wraz z początkiem roku wzięli się za niezbędne prace związane z funkcjonowaniem linii kolejowej. - Przed nami rok pełen wyzwań i wielu zadań – podkreślają wspólnie. Motywacja, materiały i pieniądze są, teraz trzeba działać. Wszystko po to, aby sezon turystyczny na trasie Środa – Zaniemyśl mógł ruszyć pełną parą.

Jak wyjaśnia Krzysztof Kubiak, rzecznik ŚKP, funkcjonowanie linii kolejowej opiera się na dwóch aspektach. Po pierwsze bieżące utrzymanie, czyli koszenie traw, opryski, sprzątanie - co właśnie działacze zaczęli wykonywać. Po drugie naprawy inwestycyjne, czyli całkowite wymiany odcinków. W tym roku dzięki średzkim samorządom, w tym głównie dzięki powiatowi średzkiemu, możliwa jest całkowita realizacja tych niezbędnych elementów. Średzkiej Kolei Powiatowej zostało zagwarantowane trwałe i pewne finansowanie na najbliższe 3 lata, w kwocie 467 400 zł brutto rocznie, o czym informowaliśmy w poprzednim wydaniu Głosu Powiatu Średzkiego.

- Największym jednak sukcesem jest pozyskanie 6000 metrów bieżących szyn od PKP PLK, w co zaangażowany był głównie członek zarządu powiatu Michał Matelski – informuje Krzysztof Kubiak.

Poza szynami od PKP PLK udało się pozyskać w ramach darowizny 800 sztuk łubek, 800 sztuk podkładek żebrowych i 2 systemy SSP. Jest to największa w ostatnich latach ilość materiałów torowych pozyskana przez ŚKP.

Asortyment ten znacznie przyczyni się do poprawy stanu technicznego infrastruktury kolejki.

- SSP jest to samoczynna sygnalizacja przejazdowa i występuje przede wszystkim na dużej kolei, natomiast jeśli chodzi o łubki i mocowania żebrowe, są to elementy łączące szyny – wyjaśnia Kubiak.

Gdzie dokładnie stanie sygnalizacja? Na ten moment działacze kolejki nie mają sprecyzowanych planów.

- W pierwszej kolejności musimy zająć się pracami torowymi, to nas najbardziej nagli, stąd też jako ogromny sukces uważamy, że znaleźliśmy się w posiadaniu tylu materiałów torowych – dodaje Krzysztof Kubiak.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!
Oddając krew otrzymasz dwa dni wolnego
Kupując bajkę wspierasz budowę kaplicy