Kapela Średzioki gra już od ćwierćwiecza

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Różnie wypełniają sobie czas w dobie pandemii koronawirusa Średzianie, instytucje i organizacje. My sprawdzamy dzisiaj, jak Kapela Średzioki przygotowuje się do swojego 25-lecia działalności na estradzie. Z solistką kapeli Ewą Kusik rozmawiał Jędrzej Józefowicz.

Jędrzej Józefowicz: Czy ta nowa sytuacja dla wszystkich przeszkodziła w przygotowaniach do obchodów 25- lecia Kapeli Średzioki?

Ewa Kusik: Jak najbardziej, cały świat się zatrzymał i pozostaje nam czekać. Jesteśmy jednak w wirze przygotowań do naszego jubileuszu. Na ten moment zaplanowane były uroczyste koncerty na Sejmikach Średzkich i Dniach Powiatu, ale jak wiemy jedno i drugie wydarzenie zostało odwołane. Myślę, że to kwestia czasu i uroczystości te zostaną przełożone na inne terminy i będziemy mogli się spotkać z naszymi mieszkańcami na co z ogromną niecierpliwością czekamy. Jesteśmy po rozmowach ze Średzkim Towarzystwem Kulturalnym, dzięki któremu obszerny materiał na temat powstania oraz 25 lat działalności kapeli ukaże się w Średzkim Kwartalniku Kulturalnym na początku lipca br. Jak już zapowiadaliśmy, uwieńczeniem naszej 25 letniej pracy artystycznej będzie 21 płyta Kapeli.

Co na tej płycie usłyszymy?

Na płycie znajdą się 22 piosenki. Postanowiliśmy, że kilka utworów sprzed lat przypomnimy słuchaczom w nowych wersjach, a część to zupełnie nowe kompozycje. Analogicznie, jak z kilkoma poprzednimi płytami, trwają pracę nad teledyskami do tych piosenek. Chcemy, aby wraz z płytą na YouTube znalazły się wszystkie te utwory w wersji video. Tutaj również korzystamy z materiałów nagranych wcześniej, oraz wykorzystamy fragmenty z koncertów. W przypadku teledysku również wykorzystujemy nowoczesny technologie. Scenariusze do nich przesyłamy sobie komunikatorami oraz zbieramy posiadane zdjęcia i filmy. Dodam też, że naszymi nowymi jak i starszymi nagraniami zainteresowanych jest wiele stacji radiowych. Tylko w tym roku po nasz repertuar zgłosiły się cztery stacje, w tym radio niemieckie, hiszpańskie oraz australijskie. Cieszymy się, że nasze piosenki grane są na całym świecie.

Przypomnijmy więc skład, w jakim płyta została nagrana.

Jest to skład siedmioosobowy: Ewa Kusik – wokal, Dariusz Stefaniak – gitara, wokal, Andrzej Kempiński – perkusja, wokal, Mariusz Łopatka – akordeon, wokal, Włodzimierz Sznura – akordeon, Adam Galejak – gitara basowa, Krzysztof Bako-Bartkowiak – instrumenty klawiszowe, wokal. „Bako” jest równocześnie kompozytorem i autorem wszystkich tekstów na tej płycie.

Nie pytam, kiedy ukaże się płyta, bowiem zdaję sobie sprawę, że będzie to po pokonaniu koronawirusa.

Oczywiście. Strasznie brakuje nam spotkań ze słuchaczami, cotygodniowych prób, naszych przyjaźni. Bo tak naprawdę to nasza pasja i życie i wierzyć się nie chce, że to już ćwierć wieku jesteśmy na scenie, a niezmiennie chce nam się nadal pracować dla Państwa. Środa Wielkopolska to nasze ukochane miasto, nasze miejsce na ziemi i nikt, ani nic nie jest w stanie tego zmienić. Bo jak to napisał w jednym ze swych utworów Bako „a ja tutaj mieszkam i ludziom patrzę w oczy i znam tu każdy kamień i szepty ptaków nocnych...” Dzięki tej pasji, ogromnej determinacji i niesamowitej postaci, która to wszystko stworzyła i tworzy do dziś - Krzysztof Bako Bartkowiak, przeżyliśmy śpiewająco jedną z najpiękniejszych przygód w naszym życiu. Dziś w oczekiwaniu na spotkanie z Państwem życzymy wszystkim zdrowia, spokoju i jeżeli to możliwe zostańcie w domu!

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Uzyskaj świadczenie za pobyt na kwarantannie
Koronawirus: Stan na dzień 24 października
Koronawirus: Więcej łóżek szpitalnych dla zakażonych
Alkohol przyczyną wielu kłopotów
Koronawirus: Stan na dzień 23 października