Rehabilitacja operacyjna- dlaczego jest tak ważna? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rehabilitacja jest bardzo ważnym uzupełnieniem procesu leczenia operacyjnego – nie tylko po operacji, ale też przed zabiegiem.

Oto przykład:
PRZED OPERACJĄ
Wyobraźmy sobie sytuację, że pacjenta boli biodro. Ten ból to najczęściej nakładające się bóle mięśni, więzadeł stawu i powstałych stanów zapalnych przez zwyrodnienia. Pacjent może nie wiedzieć, że przyczyna bólu jest złożona, ale lekarz i fizjoterapeuta rozpoznają problem i ich zadaniem jest jak najskuteczniej pomóc go rozwiązać. Dlatego w Medicus-Bonus podczas wizyty lekarskiej i planowania zabiegu operacyjnego lekarz zaleca m.in. przygotowanie fizjoterapeutyczne do zabiegu. Pacjent zgłasza się do gabinetu fizjoterapii, a fizjoterapeuta rozluźniając tkanki dookoła chorego miejsca jest w stanie znacząco zmniejszyć ból, poprawić zakres ruchu. Dodatkowo pokazuje pacjentowi ćwiczenia do wykonywania, aby wzmocnić mięśnie. Wszystko to pozytywnie wpłynie na zabieg i rehabilitację pooperacyjną.


PO OPERACJI
Każdy pacjent operowany w szpitalu Medicus-Bonus jeszcze na oddziale pooperacyjnym poznaje też ćwiczenia, które będzie mógł wykonywać już następnego dnia po zabiegu. Pacjenci dostają indywidualne instruktaże - w zależności od zabiegu zawierają one ćwiczenia przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, rozciągające, wzmacniające oraz naukę prawidłowego poruszania się. Dalsza rehabilitacja odbywa się w naszym gabinecie fizjoterapeutycznym w poradni Medicus-Bonus. Pewne ćwiczenia należy też wykonywać w domu. Jest to praca z bólem, zakresem ruchu oraz siłą. Te trzy elementy są podstawą do powrotu normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy, że sam zabieg rozwiązuje pewien problem, ale o dalszą sprawność trzeba zadbać poprzez odpowiednią rehabilitację. Osłabiona noga po wspomnianym wcześniej zabiegu endoprotezy stawu biodrowego, jeżeli nie zostanie usprawniona i wzmocniona, może doprowadzić do przeciążeń
w innych stawach albo nawet w drugiej kończynie dolnej (gdy jedno biodro jest oszczędzane i słabe, drugie pracuje dwa razy więcej i znacznie szybciej się zużywa). Warto pamiętać o tym prostym mechanizmie i nie lekceważyć procesu rehabilitacji.

Zespół Medicus-Bonus dba o to, aby każdy, kto trafi do nas na operację, otrzymał kompleksową i profesjonalną pomoc.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Uratujmy Fabiana! Pokonajmy glejaka!
Siew buraków pełną parą
Zamów wywóz szamba przez aplikację
Akademia Żeglarstwa rozpoczęła sezon
Kiedy nastąpi koniec budowy makiety?