Wydrukuj tę stronę

Rehabilitacja operacyjna- dlaczego jest tak ważna? Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rehabilitacja jest bardzo ważnym uzupełnieniem procesu leczenia operacyjnego – nie tylko po operacji, ale też przed zabiegiem.

Oto przykład:
PRZED OPERACJĄ
Wyobraźmy sobie sytuację, że pacjenta boli biodro. Ten ból to najczęściej nakładające się bóle mięśni, więzadeł stawu i powstałych stanów zapalnych przez zwyrodnienia. Pacjent może nie wiedzieć, że przyczyna bólu jest złożona, ale lekarz i fizjoterapeuta rozpoznają problem i ich zadaniem jest jak najskuteczniej pomóc go rozwiązać. Dlatego w Medicus-Bonus podczas wizyty lekarskiej i planowania zabiegu operacyjnego lekarz zaleca m.in. przygotowanie fizjoterapeutyczne do zabiegu. Pacjent zgłasza się do gabinetu fizjoterapii, a fizjoterapeuta rozluźniając tkanki dookoła chorego miejsca jest w stanie znacząco zmniejszyć ból, poprawić zakres ruchu. Dodatkowo pokazuje pacjentowi ćwiczenia do wykonywania, aby wzmocnić mięśnie. Wszystko to pozytywnie wpłynie na zabieg i rehabilitację pooperacyjną.


PO OPERACJI
Każdy pacjent operowany w szpitalu Medicus-Bonus jeszcze na oddziale pooperacyjnym poznaje też ćwiczenia, które będzie mógł wykonywać już następnego dnia po zabiegu. Pacjenci dostają indywidualne instruktaże - w zależności od zabiegu zawierają one ćwiczenia przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, rozciągające, wzmacniające oraz naukę prawidłowego poruszania się. Dalsza rehabilitacja odbywa się w naszym gabinecie fizjoterapeutycznym w poradni Medicus-Bonus. Pewne ćwiczenia należy też wykonywać w domu. Jest to praca z bólem, zakresem ruchu oraz siłą. Te trzy elementy są podstawą do powrotu normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy, że sam zabieg rozwiązuje pewien problem, ale o dalszą sprawność trzeba zadbać poprzez odpowiednią rehabilitację. Osłabiona noga po wspomnianym wcześniej zabiegu endoprotezy stawu biodrowego, jeżeli nie zostanie usprawniona i wzmocniona, może doprowadzić do przeciążeń
w innych stawach albo nawet w drugiej kończynie dolnej (gdy jedno biodro jest oszczędzane i słabe, drugie pracuje dwa razy więcej i znacznie szybciej się zużywa). Warto pamiętać o tym prostym mechanizmie i nie lekceważyć procesu rehabilitacji.

Zespół Medicus-Bonus dba o to, aby każdy, kto trafi do nas na operację, otrzymał kompleksową i profesjonalną pomoc.