Przybliżą historię hiszpańskiego szlaku

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

- Rok jubileuszowy sprzyja pielgrzymowaniu. Obecnie nie jest ono możliwe w Hiszpanii, ale możemy ruszyć do kościołów stacyjnych w Polsce – mówi Jolanta Janczak, pielgrzym z Miłosławia. Rok Święty Jakubowy trwa. Czas więc odwiedzić miłosławską parafię.

W poprzednim numerze „GPŚ” informowaliśmy o uroczystym otwarciu drzwi kościoła stacyjnego w Miłosławiu, a także o warunkach uzyskania odpustu zupełnego w Roku Świętym Jakubowym. Ze względu na pandemię koronawirusa pielgrzymi nie udadzą się w tradycyjną drogę do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela, za to mogą spędzić ten czas z pasjonatami szlaku z Miłosławia.

- W Roku św. Jakuba Apostoła będziemy zachęcać do odkrywania sylwetki św. Jakuba i duchowości „Camino”. W kościele w Miłosławiu 25 dnia każdego miesiąca będą msze św. „Jakubowe”. My będziemy współpracować z parafią przy organizowaniu spotkań z pielgrzymami, przy jakubowych konkursach, wystawach, przejściach… Rok jubileuszowy sprzyja pielgrzymowaniu. Obecnie nie jest ono możliwe w Hiszpanii, ale możemy ruszyć do kościołów stacyjnych w Polsce. My działamy w Miłosławskim Klubie Przyjaciół Nadwarciańskiej Drogi św. Jakuba, jesteśmy także koordynatorami i opiekunami tej drogi. W myśl hasła „Nie musisz jechać do Hiszpanii, aby być na Camino”, będziemy zachęcać do pielgrzymowania indywidualnego, rodzinnego lub w małych grupkach Drogami Jakubowymi w Polsce – wyjaśnia w rozmowie z „GPŚ” Jolanta Janczak, która wraz z mężem Zbigniewem pięciokrotnie wędrowała do Santiago de Compostela.

W okolicy przykładowym szlakiem jest Nadwarciańska Droga św. Jakuba, która biegnie m.in. przez Miłosław, Nowe Miasto, Książ Wielkopolski i Błażejewo. W całej Polsce dróg św. Jakuba jest około 6 tys. km. Proces wyznaczania szlaków rozpoczął się w 2004 r.

Pani Jolanta przypomina, że w diecezji poznańskiej, w tym także w Środzie nie ma kościołów stacyjnych, dlatego warto wybrać się do parafii św. Jakuba w Miłosławiu, czyli jedynego kościoła stacyjnego w pobliżu powiatu średzkiego. W Środzie nie brakuje ludzi zainteresowanych historią szlaku, a także tych, którzy sami tę drogę pokonali, dlatego tym bardziej pielgrzymom z Miłosławia zależy na promowaniu Roku Świętego Jakubowego w Środzie oraz jej okolicy.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Zimna majowa noc i poranek
Koronawirus: Stan na dzień 7 maja
To już trzeci w tym roku wypadek ze skutkiem śmiertelnym
Koronawirus: Stan na dzień 6 maja
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?