Wydrukuj tę stronę
Trzy rodziny bez dachu nad głową OSP Wyrzeka

Trzy rodziny bez dachu nad głową

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Minął już miesiąc od pożaru domu wielorodzinnego w Wyrzece. Mimo, iż miejscowość ta znajduje się w powiecie śremskim, wiele osób z naszego powiatu zaangażowało się w pomoc osobom poszkodowanym w tej tragedii.

W domu w Wyrzece pożar wybuchł we wtorkowe przedpołudnie, 12 stycznia. Na parterze mieszkały dwie rodziny, a na piętrze jeszcze jedna. Łącznie w budynku mieszkało 9 osób. Wszyscy stracili dach nad głową. To czego nie pochłonął ogień, zniszczyła woda podczas akcji gaśniczej. Lokatorzy otrzymali jednorazową pomoc oraz zapewnienie, że mogą liczyć na opłacenie półrocznego czynszu za wynajem mieszkania. To jednak nadal za mało.

W Internecie utworzone zostały zbiórki. Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 1 ze Śremu, do której uczęszcza syn małżeństwa z poddasza, zbierała przedmioty niezbędne do życia. Potrzeby nadal są ogromne, bo chłopiec ma jeszcze czteromiesięczną siostrzyczkę. - Nie pozwólmy, by ten radosny chłopiec zapomniał, co to uśmiech! - czytamy w apelu na facebookowym profilu szkoły. Dodatkowo na portalu siepomaga.pl utworzona została zbiórka funduszy, które mają umożliwić rodzinie powrót do normalnego życia. Na Facebooku znajomi tej rodziny utworzyli także grupę „ Licytacje dla Zosi i jej rodziny pogorzelców z Wyrzeki”. Każda złotówka jest ważna.

Dół domu zamieszkiwały dwie rodziny: dwu- i trzyosobowa. Dwie mieszkanki budynku to emerytowane nauczycielki miejscowej szkoły. Także im z pomocą pospieszyli ludzie dobrej woli. Zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl zakończyła się niestety zebraniem niespełna połowy kwoty potrzebnej na odbudowę domu. Oddzielna zbiórka trwa na portalu siepomaga.pl. Na Facebooku powstała też grupa, gdzie można licytować przedmioty oddane na aukcje, a cały dochód z tej inicjatywy przeznaczony zostanie na odbudowę domu. - Dla człowieka nie ma ważniejszego miejsca niż jego dom. Z naszego zostało pogorzelisko – mówi jedna z nauczycielek, która w pożarze straciła cały swój dobytek. Z pomocą ruszyli także druhowie z OSP Niesłabin, którzy zebrane dary i pieniądze przekazali pogorzelcom.

Poszkodowanym można także pomóc za pośrednictwem portalu pomagam.pl. Tu zbiórka funduszy została utworzona przez córkę jednej z nauczycielek. - W dniu tragedii mieszkańcy Wyrzeki przybiegli im z pomocą. To dzięki nim rodzicom i bratu udało się uratować rzeczy osobiste, meble oraz rodzinne pamiątki. Za tą ofiarność bardzo im dziękuję – czytamy w opisie. Córka wraz z rodziną pragnie pomóc w stworzeniu nowego, bezpiecznego domu dla swoich rodziców. Na portalu pomagam.pl zbiórkę znajdziecie pod nazwą „Nowe życie po pożarze”.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl