Marcin Bednarz (z prawej) wywindował powiat na wysokie miejsce. Czy starosta Ernest Iwańczuk (z lewej) zdoła dorównać poprzednikowi? Marcin Bednarz (z prawej) wywindował powiat na wysokie miejsce. Czy starosta Ernest Iwańczuk (z lewej) zdoła dorównać poprzednikowi? Fot. Tomasz Małecki

Powiat: Boom inwestycyjny sprzed lat

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ranking „Wspólnoty” nie pozostawia wątpliwości powiat średzki pod rządami poprzedniego starosty Marcina Bednarza był prawdziwym tygrysem inwestycyjnym. Według branżowego dwutygodnika powiat średzki zajął 8. miejsce kraju i 2. w województwie.

„Wspólnota” od 2010 roku prowadzi ranking inwestycyjny. Jak podkreśla jego autor prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego pod uwagę brano całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016–2018).

– W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu – tłumaczył w periodyku Prof. Swianiewicz.

Powiat średzki w rankingu zajął wysokie 8. miejsce. W poprzednim obejmującym lata 2015-2017 był też w czołówce – na 10 miejscu. Wcześniej nie było tak dobrze. Powiat średzki był na 69. miejscu na 314 powiatów w kraju. Jeszcze wcześniej była to pozycja w trzeciej setce. W ostatnim rankingu inwestycje wyniosły 357 zł per capita, czyli w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca. Dla porównania sąsiedni powiat wrzesiński uplasował się 27. miejscu w Polsce (281 zł per capita).

Jeśli chodzi o miasta powiatowe to Środa Wlkp. spadła w rankingu. Zajęła 39 miejsc na 267 miast. Wyniki miasta to inwestycje na poziome 813 zł na głowę mieszkańca.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Przerwy w dostawie energii elektrycznej
Mogło dojść do tragedii
Spędź sobotę z wąskotorówką
Cezary Litka ze srebrem
Walczył o życie dziecka. Bohater ze średzkiej Policji.