Zapal znicz pamięci Grafika: IPN

Zapal znicz pamięci

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

20 października 1939 roku na średzkim Rynku rozstrzelano 29 Polaków. Represje, terror a także mordy miały w społeczeństwie wzbudzić posłuszeństwo. Niemcy nie osiągnęli swojego celu, gdyż trafili na odważnego i walecznego przeciwnika. Niemniej zbrodnie z 17 września i 20 października odcisnęły piętno na psychice mieszkańców. Do dziś pamięć o ofiarach tamtych dni pozostaje w naszych sercach.

Nie można zapomnieć o innych ludziach, którzy oddali życie za Ojczyznę. Jedna osoba zastrzelona w Środzie 11 września, dwie osoby, które 18 września zginęły od kul najeźdźcy w Klęce i jedna osoba, która poniosła śmierć 13 października w Bronisławiu. Oczywiście w późniejszych działaniach wojennych liczba osób straconych znacznie wzrosła.

Pamięć o ofiarach zbrodniczych działań okupanta po raz dwunasty uczci Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radiem Poznań. Partnerem programu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a patronat honorowy nad tymi wydarzeniami objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak. Także nasza gazeta ma swój wkład w realizację tego programu.

Na czym on polega? Akcja medialno-edukacyjna „Zapal znicz pamięci” ma na celu upamiętnienie polskich obywateli II RP, zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Organizatorzy chcą zmobilizować jak największą liczbę osób, które w dniu 25 października zapalą znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach „Operacji Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu”. Co trzeba zrobić? Zapalić znicz i wykonać zdjęcie dokumentujące akcję, a następnie przesłać je na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W ten sposób kolejne pokolenia Polaków mogą podziękować ok. 40 tysiącom przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 roku do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Kujawach, Pomorzu i Górnym Śląsku.

Więcej informacji znajdziecie w najnowszym wydaniu Głosu Powiatu Średzkiego

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek