Wydrukuj tę stronę

Wielki Post, czyli czas nawrócenia się

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Rozpoczął się okres Wielkiego Postu, czas czterdziestodniowej pokuty. Okres ten dla katolików powinien być czasem osobistej odnowy i nawrócenia. Wielki Post zakończy Wielki Czwartek, który rozpocznie obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielkanoc w tym roku przypada 4 kwietnia. O tym niezwykłym dla wierzących czasie z ojcem Ksawerym, franciszkaninem pochodzącym ze Środy rozmawia Jędrzej Józefowicz.

Jędrzej Józefowicz: Trwa Wielki Post. Co należy robić, by dobrze przeżyć ten okres? 

Ojciec Ksawery: Wielki Post trzeba przede wszystkim dobrze zacząć. Pomaga nam w tym Liturgia Kościoła, która w czasie mszy św. w Środę Popielcową w ramach aktu pokuty nakazuje obrzęd posypania głów popiołem. To jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach dzieją się takie rzeczy. Na dodatek w Środę Popielcową mamy post ścisły, a więc jeden posiłek do syta i dwa takie mniejsze. Tak wyraźne znaki uświadamiają nam, że dzieje się coś bardzo ważnego. Jest to dla każdego wierzącego szczególny moment rozpoczęcia drogi pokuty i jeszcze gorliwszego nawracania się do Pana Boga. Tak konkretnie rozpoczęty Wielki Post z pewnością pomoże nam bardziej skupić się na Chrystusie. Przez kolejne dni Wielkiego Postu możemy też uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które pomagają nam jeszcze głębiej rozmyślać nad męką Pana Jezusa.

Dlaczego ten czas powinien być ważny dla ludzi wierzących?

Jest to tym bardziej ważny czas, że przez dobre przeżycie Wielkiego Postu, mamy się jak najlepiej przygotować na najważniejsze chrześcijańskie święto, czyli Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. To jaka będzie nasza radość ze Zmartwychwstania Pańskiego w ogromnej mierze zależy od tego jak przeżyjemy ten kolejny w naszym życiu Wielki Post. Tę prawdę przypomniał nam w swoim apelu na Wielki Post 2021 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. arcybiskup Stanisław Gądecki.

Czy tegoroczny Wielki Post w trakcie pandemii będzie inny niż zazwyczaj?

Jako duszpasterze w apelu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego jesteśmy wezwani do tego, aby jak najgorliwiej spełniać swoją kapłańską posługę w czasie Wielkiego Postu. Mamy zadbać o bezpieczeństwo duchowe poprzez sprawowanie sakramentów, ale też o bezpieczeństwo cielesne poprzez stosowanie się do obostrzeń sanitarnych. Tak więc możliwość przyjmowania sakramentów, czyli największego skarbu Kościoła będzie jak najbardziej dostępna.

Czy warto w tym czasie rezygnować z przyjemności? Warto stawiać sobie w Wielkim Poście wyzwania?

Myślę, że tak. Szczególnie ważne i sprzyjające są w tym czasie modlitwa, post i jałmużna. Modlitwa pomaga nam trwać w relacji z Bogiem, nawet w najtrudniejszych momentach życia i wszystko ofiarowywać Jego Najświętszemu Sercu. Post pomaga nam samym, pomaga nam przezwyciężać nasz egoizm. A poprzez jałmużnę wspieramy naszych braci i siostry. To są te wyzwania, które pomagają nam zbliżać się do Boga i świadczyć miłość naszym bliskim.

Jędrzej

Student dziennikarstwa. Miłośnik podróży i piłki nożnej. Członek Klubu Szalonego Podróżnika i pomysłodawca Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.
Jeżeli chcesz, żeby zajął się jakimś tematem, napisz - j.jozefowicz@glospowiatusredzkiego.pl