Kiedy pójdziemy do restauracji?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Do niedzieli, 25 kwietnia, obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Jest szansa, że wkrótce to się zmieni!

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej zaapelowała do rządu o chociażby częściowe odmrożenie gospodarki w branży gastronomicznej. Chodzi o wydanie zezwolenia na funkcjonowanie restauracyjnych ogródków. Padła nawet konkretna data. - Na wolnym powietrzu nie ma czego wietrzyć- powiedział Polskiej Agencji Prasowej Sławomir Grzyb, sekretarz generalny zarządu Izby twierdząc, że najwyższy czas aby umożliwić restauracjom powolny powrót do normalnego funkcjonowania. Izba uważa, że powinno to nastąpić już 1 maja. Czy jest na to szansa?

Według nieoficjalnych informacji decyzja o stopniowym otwieraniu gastronomii ma zapaść pod koniec przyszłego tygodnia. Istniej duże prawdopodobieństwo, że wydana zostanie zgoda na otwarcie ogródków. Pomysł ten ma wielu zwolenników w rządzie. Konieczna jest jednak analiza stanu epidemicznego w kraju. Już w tej chwili widać, że po świętach nie nastąpił gwałtowny wzrost liczby zakażeń. Jeśli w przyszłym tygodniu spadnie obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów możliwe będzie wdrożenie planu w życie nawet w kwietniu. Obostrzenia w branży gastronomicznej obowiązują do 25 kwietnia. Ponadto możliwe, że wkrótce nastąpi odblokowanie innych branż, które ucierpiały na pandemii (turystyka, fitness, siłownie).

Dodatkowym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zakażeń przy jednoczesnym stopniowym odmrażaniu gospodarki mają być specjalne certyfikaty zdrowotne. Taki certyfikat otrzymywałaby osoba, która przyjęła już dwie dawki szczepionki bądź jest ozdrowieńcem z wystarczającą ilością przeciwciał. Prace nad wprowadzeniem certyfikatów już trwają. Osoby posiadające taki dokument mogłyby korzystać np. z usług fryzjerskich czy pójść do kina.

Zatem najpóźniej w piątek powinniśmy się dowiedzieć, czy w długi majowy weekend będziemy mieli możliwość zjedzenia posiłku w ogródku gastronomicznym.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Zimna majowa noc i poranek
Koronawirus: Stan na dzień 7 maja
To już trzeci w tym roku wypadek ze skutkiem śmiertelnym
Koronawirus: Stan na dzień 6 maja
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?