W akcji poza osobami z życia publicznego uczestniczyli też uczniowie W akcji poza osobami z życia publicznego uczestniczyli też uczniowie Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście

Nowe Miasto: Przeczytali polskie nowele

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Biblioteka w Nowym Mieście po raz pierwszy wzięła udział w Narodowym Czytaniu, czyli akcji zapoczątkowanej osiem lat temu przez Parę Prezydencką RP.

O przygotowanie scenariusza i prowadzenie akcji bibliotekarze poprosili Irenę Bajserowicz, która wykorzystała pięć nowel: Dobra Pani (Elizy Orzeszkowej), Dym (Marii Konopnickiej), Katarynka (Bolesława Prusa), Mój ojciec wstępuje do strażaków (Bruno Schulza) i Orka (Władysława Reymonta).

Narratorka w kilku zdaniach streszczała wybrane nowele, a następnie lektorzy czytali dialogi. Dekoracja na płótnie prezentowała dwie klisze. Każda z nich zawierała cztery kadry tworzące osiem obrazów tematycznie związanych z każdą nowelą. Na scenie znalazły się też rekwizyty rozstawione w różnych miejscach. Wśród dekoracji była plansza z pociągiem, którym uczestnicy spotkania „podróżowali” od noweli do noweli. Każdy „przyjazd” i „odjazd” opatrzony był dźwiękiem jadącego pociągu.

Do udziału w Narodowym Czytaniu bibliotekarze zaprosili: Agnieszkę Król – sołtys Nowego Miasta i radną powiatową, Honoratę Nawrocką – sekretarz gminy, Małgorzatę Pacholską – dyrektor biblioteki, Piotra Czeszyk – nauczyciela, Tadeusza Kaczmarka – strażaka ochotnika, Wiesława Schreibera – zastępcę wójta gminy, Karolinę Idziaszek – harcerkę i uczennicę klasy szóstej, Olgę Mróz – harcerkę i uczennicę klasy szóstej i Tomasza Szczotkę – ucznia klasy szóstej. Lektorzy mimo początkowej tremy stanęli na wysokości zadania. Na zakończenie wszyscy występujący na scenie oprócz podziękowań otrzymali pamiątkowe dyplomy, a wszyscy uczestnicy otrzymali foldery, które można było opieczętować specjalnie na tę okazję przygotowaną pieczęcią.

Bibliotekarze kierują szczególne podziękowania do Piotra Czeszyka za cenne uwagi i wsparcie, a także do najmłodszych czytających, którzy z chęcią odpowiedzieli na zaproszenie. Dziękują też młodzieży z nowomiejskiej szkoły i ich opiekunom za przybycie i uczestniczenie w „spektaklu”.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Zimna majowa noc i poranek
Koronawirus: Stan na dzień 7 maja
To już trzeci w tym roku wypadek ze skutkiem śmiertelnym
Koronawirus: Stan na dzień 6 maja
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?