Dębno nad Wartą: Kiedy ruszy prom?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nadal nie wiadomo, kiedy będzie można skorzystać z promu między Dębnem nad Wartą i Orzechowem.

- Obecnie przygotowujemy się do zgłoszenia naszej gotowości do przeprowadzenia końcowego odbioru technicznego. Szacuję że będziemy gotowi za około tydzień – mówi Maciej Osuch, prezes zarządu spółki Lider Usług Komunalno-Samorządowych. Przypomnijmy, że prom został dostarczony na początku września. Według wcześniejszych zapowiedzi, miał już działać od 15 sierpnia. Starostwo nadal nie podaje daty jego uruchomienia.

Przypomnijmy, że koszt leasingu promu to ok. 480 tys. zł. Do tego dochodzą koszty związane z funkcjonowaniem przeprawy. Jest to ok. 14 tys. zł miesięcznie. Znajduje się w nim koszt obsługi pracownika obsługującego prom. Finansowego wsparcia dla działania promu odmówiły władze powiatów wrzesińskiego i jarocińskiego, a także gminy Żerków. Jest wstępna deklaracja ze stron gmin Nowe Miasto i Miłosław (która ma przekazywać 2 tys. zł miesięcznie). Wiadomo, że gmina Krzykosy na ten cel każdego miesiąca będzie przekazywać 500 zł.

Umowa na leasing promu została zawarta między spółką Lider Usług Komunalno-Samorządowych w Środzie i Europejskim Funduszem Leasingowym. Wykonawcą promu jest firma SPAW-CON z Gorzowa Wielkopolskiego. W ramach umowy zawarto wykonanie konstrukcji promu złożonej z dwóch pływaków wraz z konserwacją i malowaniem powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych, a także konstrukcji klap wjazdowych z konserwacją i malowaniem i wyposażenia pokładowego.

Zakres umowy obejmuje również: montaż pływaków kadłuba promu w całość, wyposażenia pokładowego (relingi, pokładówka, elementy urządzenia przeciągowego, urządzenia kotwiczne, wyposażenie nawigacyjne), a także transport pływaków do miejsca wodowania, wodowanie kadłuba promu, montaż lin manewrowych i wykonanie wszystkich innych czynności niezbędnych do uruchomienia przeprawy promowej na Warcie (przeprawa międzybrzegowa w Dębnie).

Istotne będzie też dostosowanie elementów istniejącego urządzenia przeciągowego, górnolinowego w miejscu przeprawy promowej na Warcie do sił określonych dla parametrów eksploatacyjnych nowego promu i przeprowadzenie fachowego nadzoru obejmującego cały proces budowy, transportu i wodowania promu oraz montaż urządzenia przeciągowego.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Zimna majowa noc i poranek
Koronawirus: Stan na dzień 7 maja
To już trzeci w tym roku wypadek ze skutkiem śmiertelnym
Koronawirus: Stan na dzień 6 maja
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?