Kościół Świętej Trójcy w Nowym Mieście skrywa wiele sekretów Kościół Świętej Trójcy w Nowym Mieście skrywa wiele sekretów Radosław Jagieła

Nowe Miasto: O wykopaliskach w kościele

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jakie prace wykopaliskowe i archeologiczne prowadzono w ostatnich miesiącach w nowomiejskim kościele? Pojawia się okazja, aby się o tym przekonać.

W piątek 22 listopada w nowomiejskiej bibliotece zostanie zorganizowane spotkanie „Tajemnice kościoła pw. św. Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą”. O odkryciach w katolickiej świątyni opowie archeolog Dariusz Andrzejczak. Początek spotkania zaplanowano na 17:00.

Warto przypomnieć, że Nowe Miasto po raz pierwszy wzmiankowane zostało w dekrecie króla Przemysła II wydanym 2 października 1283 r. Tutejsza parafia erygowana została zapewne w latach 1267-1282. Pierwotny kościół został ufundowany ok. 1283 r. przez ród Doliwów. Obecna świątynia pw. Świętej Trójcy została wzniesiona w drugiej połowie XV wieku.

Kościół był odnawiany w latach 1853 i 1948. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali z kościoła monstrancję, kielichy oraz dzwony. Ponadto rozebrali w 1941 r. drewnianą dzwonnicę wzniesioną w 1848 r. oraz zniszczyli jedenaście krzyży i dwanaście figur przydrożnych.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Zimna majowa noc i poranek
Koronawirus: Stan na dzień 7 maja
To już trzeci w tym roku wypadek ze skutkiem śmiertelnym
Koronawirus: Stan na dzień 6 maja
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?