Boguszyn: Dwór i park na sprzedaż

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kilku lat prywatny właściciel chce sprzedać zabytkowy dwór wraz z parkiem. Inwestor, który zakupił nieruchomość w Boguszynie nie zrealizował swoich planów.

W 1753 roku Boguszyn został kupiony przez Michała Sczanieckiego. W latach 40-tych XIX wieku w północno-wschodniej części wsi rodzina Sczanieckich wybudowała neogotycki dwór. To wzniesiony z cegły na planie prostokąta piętrowy budynek z dobudowaną czterokondygnacyjną wieżą. Po Sczanieckich majątek przeszedł w niemieckie ręce, a po II Wojnie Światowej mieściło się tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, które doprowadziło do dewastacji obiektu. Następnie nieruchomość została sprzedana prywatnemu inwestorowi.

- Dobrze się stało, że doszło do sprzedaży Boguszyna. Obiekty poszły w dobre ręce, ponieważ jest to konkretny przedsiębiorca i być może już wkrótce powstanie tu baza rekreacyjna – mówił w 2001 roku Gazecie Jarocińskiej wójt Aleksander Podemski. Tak jednak się nie stało.
Nie powstał tu hotel i baza agroturystyczna. Inwestor uporządkował teren parku i rozpoczął remont budynku, a następnie wystawił nieruchomość na sprzedaż.

Aby stać się właścicielem pięknego, choć wymagającego sporych nakładów finansowych, dworu oraz parku o powierzchni 3,6562 ha wystarczy posiadać 600 tys. zł. Na tyle bowiem wyceniono całość. Jak czytamy w ogłoszeniu, w cenie jest też dachówka, która wystarczy na pokrycie całego dachu dworu.
Miejmy nadzieję, że ktoś w końcu zakupi ten obiekt, gdyż ma on ogromną wartość historyczną. Dwór został bowiem wybudowany przez Ludwika Sczanieckiego, pułkownika i adiutanta gen. J. H. Dąbrowskiego, uczestnika wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Na terenie nieruchomości znajduje się także brama wjazdowa z XIX wieku z tablicą upamiętniającą powstańców.
W przyległym do dworu parku krajobrazowym zachował się cenny starodrzew. Jest tu także duży staw.

Wyzwaniem dla nabywcy może być fakt, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, a co za tym idzie, podlega nadzorowi konserwatora. Zatem, w czasie remontu, obiekt nie może zatracić swych walorów, co zapewne cieszy historyków i mieszkańców Boguszyna, a jednocześnie może stać się luksusową rezydencją bądź np. hotelem.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Uratujmy Fabiana! Pokonajmy glejaka!
Siew buraków pełną parą
Zamów wywóz szamba przez aplikację
Akademia Żeglarstwa rozpoczęła sezon
Kiedy nastąpi koniec budowy makiety?