Wydrukuj tę stronę

Boguszyn: Dwór i park na sprzedaż

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kilku lat prywatny właściciel chce sprzedać zabytkowy dwór wraz z parkiem. Inwestor, który zakupił nieruchomość w Boguszynie nie zrealizował swoich planów.

W 1753 roku Boguszyn został kupiony przez Michała Sczanieckiego. W latach 40-tych XIX wieku w północno-wschodniej części wsi rodzina Sczanieckich wybudowała neogotycki dwór. To wzniesiony z cegły na planie prostokąta piętrowy budynek z dobudowaną czterokondygnacyjną wieżą. Po Sczanieckich majątek przeszedł w niemieckie ręce, a po II Wojnie Światowej mieściło się tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, które doprowadziło do dewastacji obiektu. Następnie nieruchomość została sprzedana prywatnemu inwestorowi.

- Dobrze się stało, że doszło do sprzedaży Boguszyna. Obiekty poszły w dobre ręce, ponieważ jest to konkretny przedsiębiorca i być może już wkrótce powstanie tu baza rekreacyjna – mówił w 2001 roku Gazecie Jarocińskiej wójt Aleksander Podemski. Tak jednak się nie stało.
Nie powstał tu hotel i baza agroturystyczna. Inwestor uporządkował teren parku i rozpoczął remont budynku, a następnie wystawił nieruchomość na sprzedaż.

Aby stać się właścicielem pięknego, choć wymagającego sporych nakładów finansowych, dworu oraz parku o powierzchni 3,6562 ha wystarczy posiadać 600 tys. zł. Na tyle bowiem wyceniono całość. Jak czytamy w ogłoszeniu, w cenie jest też dachówka, która wystarczy na pokrycie całego dachu dworu.
Miejmy nadzieję, że ktoś w końcu zakupi ten obiekt, gdyż ma on ogromną wartość historyczną. Dwór został bowiem wybudowany przez Ludwika Sczanieckiego, pułkownika i adiutanta gen. J. H. Dąbrowskiego, uczestnika wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Na terenie nieruchomości znajduje się także brama wjazdowa z XIX wieku z tablicą upamiętniającą powstańców.
W przyległym do dworu parku krajobrazowym zachował się cenny starodrzew. Jest tu także duży staw.

Wyzwaniem dla nabywcy może być fakt, że obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, a co za tym idzie, podlega nadzorowi konserwatora. Zatem, w czasie remontu, obiekt nie może zatracić swych walorów, co zapewne cieszy historyków i mieszkańców Boguszyna, a jednocześnie może stać się luksusową rezydencją bądź np. hotelem.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl