Wydrukuj tę stronę
Fotografia poglądowa Fotografia poglądowa Fot. stareautobusy/FB

Nowe Miasto: W poszukiwaniu prawdy o wypadku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Może jest ktoś, kto pomoże w odkryciu prawdy? Czy w Nowym Mieście, bądź okolicy, mieszkają jeszcze osoby pamiętające wydarzenia sprzed 51 lat?

Poszukiwani są świadkowie wypadku, do jakiego doszło w Nowym Mieście nad Wartą 13 września 1969 roku. Autobus marki SAN runął wówczas z mostu wprost na nabrzeże Warty. W katastrofie zginęło 11 osób, a 23 zostały ranne.

O sprawie pisaliśmy w ostatnim wydaniu naszej gazety. Informowaliśmy wówczas, że w wyniku wypadku śmierć poniosło 10 osób. Dane te zostały zmienione, gdyż nadal napływają informacje o tym zdarzeniu i ciągle jest wiele niejasności.

Rodzące się wokół wypadku wątpliwości nie dawały spokoju Łukaszowi Pawełczykowi, wnukowi jednej z ofiar, który sam zaczął poszukiwać jakichkolwiek informacji na ten temat.

Sprawą zajął się i ją nagłośnił pracownik poznańskiego IPN, Tomasz Cieślak, prywatnie prowadzący portal historiajarocina.pl
Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi panami, jednocześnie pomagając odkryć prawdę dotyczącą wydarzeń z 1969 roku. Do dzisiaj bowiem nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. W milicyjnych aktach z tamtego okresu brak jest jakichkolwiek danych wyjaśniających tę kwestię.

Jeśli nasi Czytelnicy posiadają informacje mogące się przyczynić do poznania przebiegu wydarzeń z 13 września 1969 roku, proszeni są o kontakt z redakcją.

Rozmawialiśmy z osobą, która tego dnia była na miejscu wypadku. Jesteście ciekawi, co ustaliliśmy? Zapraszamy do lektury najbliższego wydania Głosu Powiatu Średzkiego.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl