Nowe Miasto: Blisko rozwiązania tajemnicy sprzed lat

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dokładnie 51 lat temu doszło w Nowym Mieście nad Wartą do jednego z najtragiczniejszych wypadków autobusowych w historii Polski.

Największa katastrofa autobusowa w Polsce miała miejsce w Gdańsku, 2 maja 1994. Wówczas, wskutek pęknięcia opony, kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Zginęły 32 osoby, a 43 zostały ranne. Winnym doprowadzenia do wypadku uznano kierowcę, lecz także dwie inne osoby odpowiedzialne za stan techniczny pojazdu.

Za 6 dni minie 32 lata od wypadku autokaru na trasie Kalisz- Ostrów Wielkopolski. Na zakręcie od samochodu ciężarowego odczepiła się przyczepa z miałem i uderzyła w jadący autobus. Śmierć poniosło 15 osób. Winnym uznano kierowcę samochodu ciężarowego.

Tragedia, do której doszło 13 września 1969 roku na moście w Nowym Mieście, to drugi, pod względem ilości ofiar, wypadek autobusowy w historii naszego województwa. Tego dnia, autobus marki SAN, którym z wycieczki wracali pracownicy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Radlina, o godzinie 5:46 runął z mostu. Ostateczny bilans katastrofy to 11 ofiar śmiertelnych i 24 osoby ranne, w tym wiele ciężko. Do dziś nie są znane przyczyny tego wypadku. Próżno szukać informacji na ten temat w aktach MO i SB. Także prasa wówczas dość oględnie opisywała sam wypadek, skupiając się raczej na informacjach o pomocy dla osób poszkodowanych oraz dla spółdzielni. Winnych tej katastrofy nie wskazano.

Jedną z osób, które przyczyniły się do wyjaśnienia zagadki sprzed 51 lat, jest sołtys Chociczy, Wincenty Pawelczyk (na zdjęciu).

Natomiast Łukasz Pawełczyk, wnuk jednej z ofiar tej katastrofy, przez lata poszukiwał wszelkich informacji, mogących się przyczynić do poznania prawdy. Co ustalił?

Przeczytajcie koniecznie obszerny artykuł w najbliższym wydaniu Głosu Powiatu Średzkiego gdzie, w oparciu o zebrane informacje, staramy się przedstawić prawdopodobny przebieg tego zdarzenia.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Uratujmy Fabiana! Pokonajmy glejaka!
Siew buraków pełną parą
Zamów wywóz szamba przez aplikację
Akademia Żeglarstwa rozpoczęła sezon
Kiedy nastąpi koniec budowy makiety?