Wydrukuj tę stronę
Szypłów: Marzenia się spełniają Fot. OSP Szypłów/zrzutka.pl

Szypłów: Marzenia się spełniają

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z końcem czerwca zakończyła się na portalu zrutka.pl zbiórka funduszy na zakup systemu selektywnego powiadamiania. Informowaliśmy o tej inicjatywie OSP Szypłów. Udało się uzbierać 3220 zł. Marzenia strażaków znacznie wybiegały poza możliwości finansowe jednostki.

- Jeśli uda nam się uzbierać więcej pieniędzy przeznaczymy je na wymianę naszej bramy. Jest to nam bardzo potrzebne ponieważ nasza obecna brama jest w bardzo słabym stanie i boimy się o bezpieczeństwo naszego sprzętu – czytaliśmy w opisie zrzutki.

Teraz sytuacja uległa znacznemu polepszeniu. Dzięki pozyskanym funduszom strażacy doczekają się remontu remizy, a o profesjonalny przegląd techniczny wozu sami się postarali. Mercedes z 1986 roku ma okazję odwiedzić autoryzowany serwis samochodów tej marki. Voucher na bezpłatne sprawdzenie stanu technicznego, smarowanie i wymianę oleju w silniku, skrzyni biegów i osiach był nagrodą za udział w Ogólnopolskim Zlocie Czerwonych Samochodów w Poznaniu.

Rozpoczął się remont remizy, który jest możliwy dzięki wsparciu Komendy Powiatowej PSP w Środzie oraz Gminy Nowe Miasto. OSP otrzymało 22 520 zł w ramach dotacji MSWiA, a Nowe Miasto dołożyło do inwestycji kwotę w wysokości 10 procent tej dotacji. Oznacza to, że łącznie na remont remizy przeznaczono sumę 24 772 zł. W tej cenie wykonany zostanie remont pomieszczenia garażowego wraz zapleczem socjalnym. Strażacy doczekają się wymiany bramy wraz z przebudową nadproża, wymienione zostaną także kraty w oknach. Remont to również wymiana instalacji elektrycznej, przewodów wentylacyjnych, gipsowanie i malowanie. Naprawiona zostanie posadzka i elewacja zewnętrzna.

- Starania o środki zewnętrzne na remont rozpoczęły się ponad rok temu, po mojej pierwszej wizycie w siedzibach OSP. Aby móc je pozyskać wymagane było wcześniejsze przekazanie części strażackiej obiektu w użyczenie OSP, co uczyniliśmy. Bardzo się cieszę z pozytywnej decyzji Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Wlkp. o wsparciu przedsięwzięcia, gdyż stan pomieszczeń był daleki od zadowalającego - mówi Wiesław Schreiber Z-ca Wójta Gminy Nowe Miasto nad Wartą.

Warto jeszcze nadmienić, że jednostka w Szypłowie powstała w 1949 roku, a czterokołową sikawkę konną, która była tutaj pierwszym narzędziem do gaszenia pożarów można do dziś podziwiać w Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl