Wydrukuj tę stronę

Kolniczki: Będzie prawie jak w laboratorium

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To będzie prawdziwy hit! W szkole podstawowej w Kolniczkach nastąpił montaż dygestorium, czyli wyciągu laboratoryjnego. Będzie to element pracowni chemicznej.

Dygestorium to przeszklona komora o kształcie dużej szafy, zaopatrzona w wydajny wentylator stale wydmuchujący z niej powietrze poza teren laboratorium. Najczęściej takie konstrukcje umieszczane są na dachach budynków. Podstawowym zadaniem takiej komory jest zapobieganie wydostawania się do atmosfery laboratorium szkodliwych substancji, czyli trucizn, agresywnych lub nieprzyjemnie pachnących gazów. Pełni również funkcję ochronną przed ewentualnymi pożarami i eksplozjami.

Co ciekawe, dygestoria stosuje się w laboratoriach chemicznych, biologicznych, analitycznych i przy niektórych rodzajach produkcji przemysłowej. We wszystkich dygestoriach występuje przednia szyba podnoszona na regulowaną wysokość, tak by można było włożyć ręce, chroniąc jednocześnie twarz za szybą. Wewnątrz dygestorium jest zwykle oświetlenie, instalacja wodna, gazowa i kanalizacja.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.