Bank Pekao
Tykająca bomba ekologiczna Fot. OSP Klęka

Tykająca bomba ekologiczna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Służby ratunkowe otrzymały w poniedziałek zgłoszenie o bombie ekologicznej, którą nieznany sprawca porzucił w Elżbietowie, w gminie Nowe Miasto nad Wartą.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Poznania w poniedziałek, tuż przed godziną 16:00 poinformowało Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie o składowisku niezidentyfikowanych materiałów chemicznych, które miało się znajdować w Elżbietowie, w gminie Nowe Miasto. Pierwsze zastępy straży pożarnej przybyłe na miejsce zdarzenia potwierdziły, że na polu przy drodze gruntowej, w pobliżu opuszczonego budynku inwentarskiego znajdują się odpady w różnego rodzaju beczkach i wiadrach, ułożone w stertę o długości około 10 m i szerokości około 5 m. Pojemniki były rzucone bezładnie i w sposób nieuporządkowany . Całość została złożona na folii przysypanej ziemią, część pojemników przykryta folią. Część pojemników była uszkodzona.

Działania strażaków w pierwszej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu ewentualnego zagrożenia przy beczkach miernikami wielogazowymi oraz kamerą termowizyjną - mierniki nie wykazały żadnego zagrożenia.

Jednocześnie na miejsce zdarzenia została zadysponowana specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno – ekologicznego z JRG 6 z Poznania. Przeprowadzona przez strażaków z jednostki chemicznej analiza odpadów wykazała, że w składowisku znajdują się między innymi substancje wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych.

Sterta została zabezpieczona poprzez obwałowanie wałem ziemnym i nakryta plandeką w celu osłonięcia przed czynnikami atmosferycznymi . Niewielkie wycieki z pojemników zostały zneutralizowane sorbentem. Przybyły na miejsce inspektor ochrony środowiska po dokonaniu oględzin pobrał próbki ziemi do badań laboratoryjnych.

Ponieważ odpady zostały porzucone przez nieznaną osobę i mogą stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego, konieczne jest odnalezienie sprawcy tego czynu. Odpady chemiczne powinny trafić do utylizacji. O całej sprawie poinformowana została Policja. Na miejscu zdarzenia pojawił się patrol wraz z technikiem kryminalistyki. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Środzie pod nadzorem prokuratury.

W akcji udział brali strażacy z JRG w Środzie, z JRG 6 w Poznaniu i OSP Klęka.
Z naszych informacji wynika, że na miejscu nielegalnego składowiska materiałów chemicznych pojawił się również Wiesław Schreiber, zastępca wójta gminy Nowe Miasto nad Wartą.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!
Oddając krew otrzymasz dwa dni wolnego
Kupując bajkę wspierasz budowę kaplicy