Bank Pekao

Wiele tajemnic wyjdzie na jaw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłym roku nowomiejska biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydanie książki o historii kościoła pw. Św. Trójcy. Ze względu na pandemię prace nad publikacją się opóźniły, ale wreszcie opracowanie ujrzało światło dzienne.

- Historia nowomiejskiego kościoła nie została opisana dotąd w szczegółowy sposób, jest on zazwyczaj wzmiankowany lub krótko opisywany w szerszych opracowaniach, dotyczących tego regionu Wielkopolski lub budowli gotyckich w Wielkopolsce – informowała na swojej internetowej stronie biblioteka niespełna rok temu. Dziś ta informacja jest już nieaktualna. Właśnie została wydana książka, w której znalazło się wiele ciekawych i niepublikowanych wcześniej informacji. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nosił roboczy tytuł „Tajemnice Kościoła pw. Św. Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą - rys historyczny oraz odkrycia ostatnich lat w oczach badaczy”. Ostatecznym owocem tego projektu jest książka pt. „Dzieje kościoła pw. Św. Trójcy oraz dworu w Nowym Mieście nad Wartą". Jej autorami są archeolog Dariusz Andrzejczak oraz dr Witold Miedziak, historyk sztuki, specjalista od gotyckich budowli sakralnych.

Publikacja zawiera m.in. wyniki przeprowadzonych w ostatnich latach na terenie kościoła badań archeologicznych. Kim był Jan Rozdrażewski herbu Doliwa? Jakie tajemnice skrywa stara plebania? Co kryje się pod posadzką kościoła? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w tej książce.

Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście organizuje także trzy spotkania promocyjne. Wykłady odbędą się m.in. z prof. UAM dr. hab. Marcinem Ignaczakiem (autorem przedmowy), dr. Tomaszem Ratajczakiem (autorem recenzji) oraz główne i ostatnie spotkanie z autorami książki. Premierę książki zaplanowano na piątek, 29 stycznia. Tego dnia będzie można ją już zakupić w nowomiejskiej bibliotece oraz w jej filiach znajdujących się w Chociczy i w Boguszynie.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Tą tragedią żyło tysiące średzian. Czy dziś jej życie może stać się przykładem świętości?
Wielki Post, czyli czas nawrócenia się
Henriquez na dłużej w Polonii!
Oddając krew otrzymasz dwa dni wolnego
Kupując bajkę wspierasz budowę kaplicy