Wiele tajemnic wyjdzie na jaw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłym roku nowomiejska biblioteka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydanie książki o historii kościoła pw. Św. Trójcy. Ze względu na pandemię prace nad publikacją się opóźniły, ale wreszcie opracowanie ujrzało światło dzienne.

- Historia nowomiejskiego kościoła nie została opisana dotąd w szczegółowy sposób, jest on zazwyczaj wzmiankowany lub krótko opisywany w szerszych opracowaniach, dotyczących tego regionu Wielkopolski lub budowli gotyckich w Wielkopolsce – informowała na swojej internetowej stronie biblioteka niespełna rok temu. Dziś ta informacja jest już nieaktualna. Właśnie została wydana książka, w której znalazło się wiele ciekawych i niepublikowanych wcześniej informacji. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nosił roboczy tytuł „Tajemnice Kościoła pw. Św. Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą - rys historyczny oraz odkrycia ostatnich lat w oczach badaczy”. Ostatecznym owocem tego projektu jest książka pt. „Dzieje kościoła pw. Św. Trójcy oraz dworu w Nowym Mieście nad Wartą". Jej autorami są archeolog Dariusz Andrzejczak oraz dr Witold Miedziak, historyk sztuki, specjalista od gotyckich budowli sakralnych.

Publikacja zawiera m.in. wyniki przeprowadzonych w ostatnich latach na terenie kościoła badań archeologicznych. Kim był Jan Rozdrażewski herbu Doliwa? Jakie tajemnice skrywa stara plebania? Co kryje się pod posadzką kościoła? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie w tej książce.

Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście organizuje także trzy spotkania promocyjne. Wykłady odbędą się m.in. z prof. UAM dr. hab. Marcinem Ignaczakiem (autorem przedmowy), dr. Tomaszem Ratajczakiem (autorem recenzji) oraz główne i ostatnie spotkanie z autorami książki. Premierę książki zaplanowano na piątek, 29 stycznia. Tego dnia będzie można ją już zakupić w nowomiejskiej bibliotece oraz w jej filiach znajdujących się w Chociczy i w Boguszynie.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 10 maja
Odtworzą to, co było kiedyś
Koronawirus: Stan na dzień 9 maja
Koronawirus: Stan na dzień 8 maja
Zimna majowa noc i poranek