Pierwsze takie opracowanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już jest! Od tygodnia każdy może stać się posiadaczem książki pt. „Dzieje Kościoła pw. św. Trójcy oraz dworu w Nowym Mieście nad Wartą”. No może nie każdy. Warto się pospieszyć, gdyż nakład wynosi jedynie 500 egzemplarzy.

Jak już informowaliśmy w ubiegłym roku nowomiejska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie w wysokości 27.000 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Literatura”. To pozwoliło na wydanie publikacji, która od piątku dostępna jest zarówno w bibliotece w Nowym Mieście, jak i w jej filiach w Boguszynie i Chociczy.

- Głównym celem realizacji zadania jest wydanie monografii dotyczącej kościoła pw. św. Trójcy i jego otoczenia w Nowym Mieście nad Wartą. Publikacja będzie dotyczyła m.in. odkryć historycznych i archeologicznych poczynionych podczas badań wykopaliskowych na przestrzeni ostatnich dwóch lat w gotyckim Kościele pw. Św. Trójcy w Nowym Mieście nad Wartą, pochodzącym z 2 połowy XVI wieku. Ogólnopolską rangę przeprowadzonych badań oraz odkryć potwierdziła wizyta profesor Anny Drążkowskiej z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu – czytamy we wpisie zamieszczonym rok temu na internetowej stronie biblioteki.

Dziś już wiadomo, co dokładnie zawiera ta książka. Ponad 250 stron interesującej historii Nowego Miasta, z uwzględnieniem wielu ciekawostek, które wcześniej nie były znane szerszej społeczności.

Czym jest nowomiejski Kopiec? Jak wyglądały badania archeologiczne prowadzone przy kościele? Czy kościół ten zmienił się na przestrzeni lat? Co jest na jego wyposażeniu? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie właśnie w tej książce. Na kartach z wysokiego gatunku papieru kredowego znajdziecie 182 zdjęcia, ryciny i rysunki obrazujące tematykę publikacji. Reprodukcje starych map i pocztówek pozwolą czytelnikowi przenieść się w odległe czasy.

Autorami książki są archeolog Dariusz Andrzejczak oraz dr Witold Miedziak, historyk sztuki, specjalista od gotyckich budowli sakralnych. Spotkania promujące książkę odbyły się w ostatnim czasie w bibliotece, jednak ze względu na konieczność zachowania środków bezpieczeństwa w związku z trwającą pandemią konieczne było zrezygnowanie z publiczności i transmitowanie ich za pomocą sieci internetowej. Wykład o średniowiecznych dworach w Nowym Mieście wygłosił dr Tomasz Ratajczak. Profesor UAM dr hab. Marcin Ignaczak opowiedział o historii zamkniętej w kościele. Na sam koniec odbyło się spotkanie z autorami publikacji. Wszystkie nagrania dostępne są w serwisie YouTube.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Zimna majowa noc i poranek
Koronawirus: Stan na dzień 7 maja
To już trzeci w tym roku wypadek ze skutkiem śmiertelnym
Koronawirus: Stan na dzień 6 maja
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?