Dokonali rozpoznania obiektów Fot. asp. sztab. Jarosław Kalak/PSP Środa

Dokonali rozpoznania obiektów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dwa tygodnie temu strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie przeprowadzili rozpoznanie operacyjne na terenie kościołów w Mącznikach i Bagrowie. Oba obiekty zbudowane zostały w technologii drewnianej.

Dla strażaków ogromne znaczenie mają tzw. ćwiczenia obiektowe podczas których odwiedzają oni szkoły, urzędy czy zakłady pracy, aby zapoznać się z rozkładem pomieszczeń i drogami ewakuacyjnymi. Ważne jest też, aby poznać możliwości podjazdu do danego obiektu, rozmieszczenie hydrantów bądź innych ujęć wody. Podczas spotkań z zarządcami obiektów dowiadują się np. gdzie wyłączyć zasilanie prądowe, jakie istnieją zagrożenia i poznają całą specyfikę budynku. Celem rekonesansu jest przygotowanie do bezpiecznego prowadzenia akcji w przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa. Znajomość obiektu ma duże znaczenie, gdy zagrożone jest życie ludzi i mienie dużej wartości.

Dwa tygodnie temu strażacy przeprowadzili rozpoznanie operacyjne w kościołach w Mącznikach i Bagrowie. To dwa, z sześciu drewnianych kościołów znajdujących się na terenie naszego powiatu. Pozostałe usytuowane są w Gieczu, Murzynowie Kościelnym, Śnieciskach i Kolniczkach.

- Świątynie w Mącznikach i w Bagrowie to niezwykle interesujące przykłady regionalnej, drewnianej architektury sakralnej o zrębowej konstrukcji ścian i bogatym wyposażeniu, których wnętrza kryją bezcenne dzieła sztuki – wyjaśnia mł. kpt. Marek Mądry, zastępca dowódcy JRG w Środzie zaznaczając jednocześnie, że operacyjne rozpoznanie obiektu może istotnie wpłynąć na skuteczność akcji ratowniczo-gaśniczej.

Mariusz

Miłośnik historii i kultury regionu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z naszym powiatem:
polityką, kulturą, sprawami społecznymi, walorami przyrodniczymi a przede wszystkim historią i
architekturą. Zajmuje się sprawami mieszkańców gmin ościennych Gminy Środa.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – m.duda@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Stan na dzień 18 maja
Groził wysadzeniem mieszkania
Silny deszcz i możliwe burze
Koronawirus: Stan na dzień 17 maja
Koronawirus: Stan na dzień 16 maja