Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wlkp. podczas pierwszego dnia matury. Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wlkp. podczas pierwszego dnia matury.

Ruszył maturalny maraton [ZDJĘCIA]

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W poniedziałek 6 maja o godzinie 9:00 absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminów maturalnych. Pierwsze trzy dni, do środy 8 maja, to egzaminy pisemne: z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Jakie tematy były z języka polskiego? 

Zielone światło
Mimo wielu obaw, czy egzaminy odbędą się ze względu na protest nauczycieli, maraton maturalny wystartował. W sobotę 27 kwietnia zawieszono bowiem strajk, choć – jak zapowiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz – być może tylko do września.
Warto zaznaczyć, że dwie średzkie szkoły będące w sporze zbiorowym (Zespół Szkół Rolniczych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego), mimo trudności ze zwołaniem odpowiedniej liczby kadry nauczycielskiej, 24 kwietnia przeprowadziły Rady Pedagogiczne klasyfikacyjne maturzystów. W Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich natomiast odbyła się ona już 5 kwietnia. Dodajmy, że bez ocen i klasyfikacji uczeń nie mógłby przystąpić do egzaminu dojrzałości.
Uczniowie tych placówek odebrali również świadectwa i zakończyli rok szkolny 26 kwietnia, tym samym otrzymując „zielone światło” do startu w maturalnym maratonie.

Egzaminy
Pisemny język polski maturzyści mają już za sobą. Absolwenci szkół średnich zmagali się z tematami: "Czym dla człowieka może być wolność?" - na podstawie dzieła Adama Mickiewicza, "Dziady" cz. 3 oraz interpretacja wiersza Anny Świrszczyńskiej "Samotność". Teraz zmagania z innymi przedmiotami trwać będą do 25 maja. Do egzaminów obowiązkowych należą: ustne z języka polskiego i wybranego języka obcego oraz egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, wybranego języka obcego oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego.
Zdający, którzy uzyskali zgodę dyrektora OKE, 3-8 czerwca będą mogli przystąpić do egzaminu w dodatkowym terminie - matura ustna, natomiast część pisemną zdawać mogą w dniach 3-19 czerwca.
Maturzyści, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu w części ustnej lub pisemnej, mogą przystąpić do matury poprawkowej 20 sierpnia - część pisemna, i 20-21 sierpnia - część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne).

Świadectwo dojrzałości
Wyniki z egzaminów ‎pisemnych będą przedstawiane w dwóch ‎formach: jako procent uzyskanych punktów oraz jako pozycja na skali ‎centylowej wskazującej, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik od ‎posiadacza świadectwa. Wyniki egzaminów w części ustnej będą przedstawiane tylko ‎jako procent uzyskanych punktów.‎‎
Ocena egzaminów z przedmiotów dodatkowych, do których absolwent przystępuje ‎dobrowolnie, nie ma wpływu na zdanie egzaminu. Odnotowuje się je jednak na ‎świadectwie dojrzałości.‎‎
Zdający, którzy przystąpią do egzaminu w maju/czerwcu 2019 roku i zdadzą egzamin, ‎otrzymają świadectwo 4 lipca, a osoby, które zdadzą egzamin w sesji ‎poprawkowej - 11 września.

 

 

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ

GPŚ news – bądź najlepiej poinformowany!

Włącz swój javascript, aby przesłać ten formularz

NOWE ZDJĘCIA

Koronawirus: Uzyskaj świadczenie za pobyt na kwarantannie
Koronawirus: Stan na dzień 24 października
Koronawirus: Więcej łóżek szpitalnych dla zakażonych
Alkohol przyczyną wielu kłopotów
Koronawirus: Stan na dzień 23 października